Wspólnoty

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka naszej parafii została powołana do życia 1 marca 2005 roku dekretem ks. Prymasa Józefa Glempa. Asystentem Akcji jest ks. prałat Włodzimierz Artyszuk – nasz proboszcz. Celem Akcji Katolickiej jest pogłębienie formacji chrześcijańskiej jej członków oraz współpraca świeckich z duszpasterzami w realizacji misji Kościoła.Oddział Akcji Katolickiej naszej parafii liczy 23 osoby. Członkowie wraz z ks. Asystentem spotykają się w I i III poniedziałek miesiąca o godz. 19-tej każdego miesiąca. Podczas tych spotkań podejmowane są tematy formacyjne oraz aktualne sprawy dotyczące życia Kościoła. Członkowie Akcji Katolickiej pełnią dyżury w bibliotece parafialnej, aktywnie uczestniczą w życiu religijnym, parafialnym i społecznym.

Jubileusz 10-lecia POAK przy parafii MB Częstochowskiej
1-III-2015

« z 6 »

Działalność
Status Akcji Katolickiej w Polsce

Wspólnoty neokatechumenalne

W naszej parafii są trzy wspólnoty neokatechumenalne, skupiając razem ok. 80 osób. Każda wspólnota prowadzi działalność formacyjną przez uczestnictwo w Eucharystii, Liturgii Słowa i konwiwencjach. Wspólnoty biorą czynny udział w życiu parafialnym.

Żywy Różaniec

Żywy Różaniec istnieje już od dawna i przynosi wielkie korzyści duchowe tym wszystkim, którzy do niego należą. W Kołach Żywego Różańca, odmawia się ten sam różaniec, którym zwykle posługujemy się w życiu codziennym, z tą różnicą, że zwykły różaniec odmawia się całościowo lub częściami. W Żywym Różańcu zaś kółko złożone z 20 osób – które nazywa się Różą- odmawia codziennie tylko jedną tajemnicę różańca (10 x Zdrowaś Mario). Każdy z członków odmawia inną tajemnicę, w ten sposób cała Róża modli się jedną częścią różańca świętego. Jest to jedna z najpiękniejszych modlitw tak bardzo znanych i polecanych przez Kościół swoim wiernym. Ojciec Święty Jan Paweł II często mówił, że różaniec jest Jego ukochaną modlitwą. W naszej parafii Żywy Różaniec powstał zaraz po II wojnie światowej, jeszcze przy ul. Łazienkowskiej. Działają u nas trzy Róże (60 osób). Spotykamy się w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 16.00 oraz prowadzimy modlitwę różańcową w poniedziałki o godz. 17.30. Spotkania trwają około godziny: odmawiamy całą część różańca, rozważając poszczególne tajemnice. Każdą dziesiątkę odmawiamy w innej intencji. Jest to również czas na wspólne spotkanie. Raz w miesiącu odprawiana jest Msza Święta – na przemian: za nas i nasze rodziny albo za zmarłych członków Żywego Różańca. Z różańcem w ręku, za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, wypraszamy sobie i bliźnim Błogosławieństwo Boże na każdy dzień. Wszystkich, którzy chcą modlić się z nami, zapraszamy do nas.

Służba Liturgiczna Męska – Ministranci i lektorzy

Wspólnota Służby liturgicznej składa się z kandydatów na ministrantów, ministrantów oraz lektorów. Każdy ze stopni formacji ma swoją charakterystykę oraz swój zakres obowiązków. Członkowie Liturgicznej Służby Męskiej mają swojego opiekuna, księdza. Każda z grup odbywa spotkania formacyjne i integracyjne w ustalonym terminie. Odbywają się też różnego typu spotkania integracyjne w trakcie pikników, wyjazdów rowerowych czy wyjazdów autokarowych w różne części Polski. Zapraszamy każdego chłopca po Pierwszej Komunii św. oraz każdego młodzieńca czy dorosłego mężczyznę. Chcemy dawać dobre świadectwo o naszej przynależności do Chrystusa tak przy ołtarzu jak i w życiu codziennym, a ze świadomego uczestnictwa w Liturgii czerpiemy siłę by tak się działo. Króluj nam Chryste!

Chór parafialny

Chór parafialny – liczy około 20 osób. Istnieje od listopada 2004 r. Chór śpiewa w większe święta i wydarzenia w Parafii. Dwa razy w tygodniu Chór spotyka się na próbach. Chórem opiekuje się i muzycznie prowadzi s. Katarzyna – organistka.

Służba Liturgiczna Żeńska – Bielanki

Grupa maryjna dziewcząt działa w parafii Matki Bożej Częstochowskiej od roku 1995. Należą do niej dziewczęta w wieku szkolnym, które pragną naśladować Maryję, która jest pierwszym i zawsze najbardziej aktualnym wzorem i ideałem życiowym dla dziewcząt. Obecnie grupą opiekuje się siostra Rozalia. Dziewczęta spotykają się regularnie jeden raz w tygodniu, w piątek o godz. 16.45. Podczas spotkań pogłębiają swoją wiarę, wiedzę religijną oraz przyjemnie spędzają czas na zabawie, która integruje grupę. Stałym punktem spotkań jest modlitwa oraz przygotowanie do głębszego przeżycia wydarzeń roku liturgicznego. Zasadniczym zadaniem Bielanek jest pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu procesji w ustalone dni roku kościelnego oraz czynny udział w liturgii. Tradycyjnie Bielanki w czasie Triduum adorowały Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, czynnie brały udział w procesjach podczas Rezurekcji i Bożego Ciała w parafii, a także uczestniczyły w procesji centralnej i w Kongresie Eucharystycznym, gdzie razem z Bielankami z Parafii św. Aleksandra sypały kwiaty przed Najświętszym Sakramentem.

 

Misericordia – grupa młodzieżowa

Misericordia to grupa powstała z inicjatywy samej młodzieży. Kilka osób w wieku od 7 klasy SP do klas licealnych zbiera się w każdy wtorek o 17.30 w salce parafialnej aby razem modlić się, rozważać Słowo Boże i dzielić się swoimi radościami i smutkami z życia codziennego. Przekuwają swoje działanie na spotkaniach w bardzo konkretną aktywność w naszej parafii, wspierając ją w posłudze czytania Słowa Bożego, angażując się w różnego typu zbiórki, czy przygotowując kościół do różnego rodzaju uroczystości. Od pewnego czasu zaczęli również wakacyjnie spędzać czas na wspólnych wyjazdach. Zapraszamy młodych ludzi do Misericordii! Ludzi, którzy nie chcą stać obok Kościoła ale rzeczywiście Nim i w Nim żyć!